Czy jako właściciel domeny powinieneś pomyśleć o jej rejestracji jako znak towarowy? Przeczytaj artykuł, a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

 

 Czy domena internetowa może być zarejestrowana jako znak towarowy słowny?

Domena internetowa może zostać poddana ochronie. Należy jednak pamiętać, iż każdy znak towarowy rejestrowany jest w poszczególnych klasach nicejskich, a zarejestrowanie domeny internetowej w klasie ,,x” nie daje nam monopolu na jej używanie we wszystkich klasach, a jedynie w tej, która została przez nas wskazana w zgłoszeniu.

Oznacza to, że rejestracja domeny jako znaku towarowego daje nam wyłączność na nią, jednak tylko na poszczególne elementy – towary i usługi.

 

Czy trudno zarejestrować domenę internetową?

Przy rejestrowaniu domeny internetowej musimy pamiętać o wymogu spełnienia wszystkich przesłanek niezbędnych do uzyskania ochrony. Oznacza to, że nasza domena musi być abstrakcyjna, a także nadawać się do odróżnienia towarów i usług innych przedsiębiorców. Nie może mieć charakteru ogólnoinformacyjnego ani bezpośrednio wskazywać na towary i usługi, które mają znajdować się pod tym oznaczeniem.

 

Jakie domeny można zarejestrować?

Czy uzyskamy ochronę na przykład na domenę  www.plastikowekubki.pl? Wyżej wskazana domena bezpośrednio wskazuje na towary, które oferuje – co oznacza, że Urząd Patentowy nie udzieli na nią ochrony. Dodanie do znaku członów ,,www” oraz. ,,pl” nie powoduje, że znak staje się abstrakcyjny.

Musimy pamiętać, że niezależnie od tego, czy chcemy poddać ochronie znak towarowy jako słowo czy domenę, musi on spełniać wymogi narzucone przez Urząd Patentowy.

Warto pamiętać, że  w art. 1291  Prawo Własności Przemysłowej  znajduje się pełny katalog przyczyn bezwzględnej odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.

 

 Jak chronić domenę internetową?

 Nie jest to proste, ale na pewno warte wysiłku. Jeśli chcesz mieć pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony z dopilnowaniem każdego szczegółu i tak, by mieć jak największą szansę na powodzenie – skontaktuj się z nami: kontakt@brandlegal.pl

Brand Legal

Brand Legal

Rejestracja znaków towarowych na Polskę i Europę. Kompleksowa ochrona marki.

Leave a Reply